POLSKI ZWIĄZEK ZRZESZEŃ
HODOWCÓW I PRODUCENTÓW
DROBIU

ZARZĄD GŁÓWNY
www.pzzhipd.pl
pzzhipd@wp.pl

Mazowieckie Święto Indyka pt. ,,INDYK SMAKUJE”

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zaprasza na V Mazowieckie Święto Indyka INDYK SMAKUJE!

 W programie pokazy kulinarne Karola Okrasy, konkursy z nagrodami dla dzieci, nieodpłatne degustacje potraw z indyka, panel edukacyjny z ekspertem, a także koncerty.

Jako gwiazda wieczoru zabłyśnie zespół VIDEO!

 Zapraszamy do Mościbród już w niedzielę 27 września od 13-stej – wstęp wolny

Jest to impreza plenerowa promująca spożywanie mięsa drobiowego.

PLAKAT INDYK SMAKUJE

 

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Debata w Senacie RP dotycząca ,,Ustawy o Ochronie Zwierząt”.

W dniu 23 września br. w Senacie na zaproszenie Senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego – Przewodniczącego Senackiej Komisji Ustawodawczej odbyło się publiczne wysłuchanie poglądów przedstawicieli wielu organizacji – zwolenników i przeciwników proponowanych zmian w Ustawie o Ochronie Zwierząt.

Do debaty zapisało się kilkadziesiąt osób, przez co trwała ona wiele godzin, a każdy mógł wygłosić swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie w czasie jedynie 5 minut.

Przedstawiciel PZZHiPD prezes Andrzej Danielak omówił stanowisko wg nast. tez :

1.Rolnictwo żyje w symbiozie – działy produkcji rolnej są ściśle z sobą powiązane

2.Fermy wszystkich grup zwierząt działają legalnie i są wielostopniowo nadzorowane

3.Rolnicy osiągają dochody głównie z chowu i hodowli zwierząt

4.By te dochody osiągnąć traktują swoje zwierzęta humanitarnie, bowiem dopiero wysoki dobrostan  gwarantuje pożądaną jakość i produktywność

5.Jeżeli zdarzają się przypadki złego traktowania zwierząt, to należy eliminować jednostki, a nie całe branże.

6.Dzisiaj zwierzęta futerkowe są celem zakazu hodowli i chowu, jutro króliki, bowiem w UE panuje trend wpisania go jako towarzyszące zwierzątko domowe; pojutrze legalny sposób chowu niosek w klatkach niosących jaja, póżniej całej produkcji zwierzęcej w Unii Europejskiej.

7.Konflikty społeczne przeciwko posadowieniom ferm – obwiniani są rolnicy, a najczęściej winne było obowiązujące prawo lokalne, dopuszczające budowę w pobliżu siedzib ludzkich.

8.Subiektywne oceny co do pracy rolników nie mogą przesłaniać rzeczywistości – każda hodowla, czy chów niesie w sobie jednostki chore, skaleczone, kalekie, które zgodnie z obowiązującym prawem podlegają eliminacji ze stad. W przypadku np. brojlerów kurzych eliminacji podlega ok. 3% całej produkcji, co stanowi ok. 37 mln szt. w skali roku, co jest normą i z tego również możliwym byłoby wysnuwanie fałszywych wniosków przez osoby nie mające właściwych kompetencji,

-pytanie :  czy z tego powodu – naturalnych wybrakowań –  również ktoś zechce likwidować całe branże zwierzęce?

Wnioski:

-rozdzielić ustawowo towarową produkcję  zwierzęcą od pozostałych zwierząt i zagadnień zawartych w obecnym projekcie zmiany ustawy o ochronie zwierząt

-niedopuszczalnym jest nadanie społecznym inspektorom ochrony zwierząt nadzwyczajnego prawa wejścia i oceniania stanu zwierząt w zamkniętych fermach, nadzorowanych przez organy państwa

-jeżeli są gdzieś niedoskonałości, to doprecyzować prawo tak, by nie mogły wystąpić patologiczne zachowania wobec zwierząt, usprawnić urządzenia, odbierać uprawnienia, itp.

Wpływ projektowanych zmian na ekonomię produkcji drobiarskiej :

- wzrost kosztów pierwotnej produkcji drobiarskiej np. brojlerów kurzych o 5% , przy wieloletniej rentowności tego segmentu łącznie z ubojami 1,5%, a obecnie deficytowej

-zakaz prowadzenia ubojów religijnych = zagrożonych upadkiem ok. 40 ubojni wraz z dostawcami

Problem międzynarodowy:

-utrata dobrego wizerunku Polski w państwach muzułmańskich i społecznościach religijnych , tych które stosują religijny sposób pozyskiwania produktów zwierzęcych określoną metodą przez uprawnione do tych czynności osoby.

Nieuświadamiane obecnie – zbudowanie wizerunku Polski jako kraju stygmatyzującego wielowiekowe zwyczaje ok. 2.5 mld wyznawców tychże religii.

Opracował Andrzej Danielak

DOŻYNKI PREZYDENCKIE- podziękowania dla PZZHiPD
DOŻYNKI PREZYDENCKIE 2020 cd.

Dożynki - chlebW niedzielę 20 września uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą z udziałem pary prezydenckiej   w kościele seminaryjnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny  i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie.

Homilię wygłosił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Hierarcha wskazał w homilii, że dzięki bożemu błogosławieństwu przeżywamy dobry owoc tegorocznych żniw.

Dziękował także rolnikom za ich ofiarną pracę oraz tym wszystkim, którzy  polskiej wsi stwarzają warunki i możliwości godnego uprawiania ziemi.

Po Mszy Świętej para prezydencka przeszła korowodem na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Na scenie wystąpił zespół Mazowsze, a po wręczeniu przez starostów dożynek chleba na ręce prezydenta  Andrzeja Dudy, para prezydencka została w tradycyjny sposób obtańczona przez ludowych artystów.Dożynki chleb 2

Następnie  prezydent wygłosił przemówienie.

Podczas przemówienia dziękował rolnikom za ich trud i podkreślił kluczowe znaczenia rolnictwa w życiu gospodarczym kraju.

Prezydent powiedział, że w tym  roku całe polskie społeczeństwo przekonało się niezwykle dobitnie, jak ważna jest praca rolników. Dodał, że do tej pory większość społeczeństwa  co dzień  nie zastanawiała się, skąd biorą się artykuły spożywcze  w sklepach, a w tym roku po raz pierwszy od dziesiątków lat usłyszeli, że są obawy, że może zabraknąć jedzenia i  że  półki w sklepach mogą być puste.

Podkreślił, że rolnictwo zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe i przypomniał, że za czasów PRL trud rolnika nie zawsze był doceniany.

„Dzięki rolnikom nikomu nie zabrakło chleba”- było to nawiązanie do wyjątkowej sytuacji na początku pandemii COVID19.

Prezydent w swym wystąpieniu poruszył sprawę ustawy dotyczącej zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Ogromnie ważne jest dla mnie, by zwierzęta były traktowane humanitarnie, alby żyły w jak najlepszych warunkach – mówił w trakcie Dożynek Prezydenckich Andrzej Duda.

Odniósł się przy tym do trwającej dyskusji nad ustawą o ochronie zwierząt.

Zdaniem Głowy Państwa w trakcie prac legislacyjnych nie można też zapominać o rolnikach.

Na pierwszym miejscu jest byt rolnika, jakość życia jego i jego rodziny – podkreślił prezydent i zadeklarował, że będzie miał to na względzie, gdy ustawa w ostatecznej postaci trafi na jego biurko.

Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie podkreślił, że polskie rolnictwo potrzebuje nieustannego wsparcia.

Również wsparcia ze strony rządzących, zrozumienia, dobrego zarządzania, dobrego gospodarowania i dobrego sprawiedliwego dzielenia- powiedział prezydent.

Wypowiedż Pana Prezydenta został nagrodzona owacjami na stojąco uczestników wyrażających troskę o rolnictwo i rolników.

W uroczystościach wziął także udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który zaznaczył, że dożynki są świętem polskiej wsi, podczas których dziękuje się Bogu i ludziom.

Jak zauważył tegoroczne dziękczynienie powinno być szczególne, bo nie sprawdziły się złe prognozy związane z suszą.

– Żywności w Polsce nie zabraknie. Możemy dzielić się nią również z innymi ludźmi na świecie, gdzie żywności brakuje –  powiedział Minister Ardanowski.

Spokojne, merytoryczne wystąpienie Pana Ministra również zyskało wielkie uznanie wyrażone owacjami na stojąco wszystkich uczestników uroczystości.

Polski Związek Zrzeszeń już po raz kolejny brał udział w Uroczystościach Dożynkowych prowadząc promocję mięsa drobiowego.

Zostały przygotowane potrawy z różnych gatunków drobiu, które pięknie się prezentowały na stoiskach degustacyjnych.

Stoisko nasze odwiedziła para prezydencka oraz obecni goście.

Również przygotowany przez nas grill jako drugie stanowisko wyglądał bardzo efektownie i cieszył się dużym powodzeniem smakoszy mięsa z grilla.

Promowanie mięsa drobiowego podczas tego typu wydarzeń jest bardzo ważne, gdyż zwraca uwagę na ten sektor rolny najważniejszych osobistości w państwie.

Para Prezydencka oraz Minister Rolnictwa, zaszczycili nasze propozycje kulinarne osobistą konsumpcją, potwierdzając smakowitość serwowanych potraw z mięsa drobiowego.

W trakcie wizytowania naszych prezentacji kulinarnych, Para Prezydencka wręczyła Dyplom z podziękowaniem dla Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu za przygotowanie Gościńca podczas Dożynek Prezydenckich. 25_konkurs_wiencowy_spala_smb_2376

20200920_12163820200920_14084820200920_162403 20200920_142729 20200920_121718

20200920_13512320200920_14272420200920_15565720200920_14371020200920_14435520200920_13180820200920_15025320200920_15043320200920_15215220200920_16380520200920_163908 20200920_16402220200920_144242 20200920_16240320200920_16143920200920_161647 20200920_16185420200920_163055Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Ogłoszenie o wyborze wykonawcy

001(1)

DOŻYNKI PREZYDENCKIE 2020 cd.

dwnld1180879642

W tym roku święto plonów odbyło się w Warszawie i to w ograniczonej formie, a nie jak dotychczas w Spale.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą gościł rolników z całego kraju na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się  w sobotę , a Para Prezydencka  spotkała się  z zespołami z różnych regionów kraju, które przygotowały wieńce dożynkowe.

Przeprowadzono „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”.

25_konkurs_wiencowy_spala_smb_2376

Celem konkursu jest między innymi kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych i kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, a także promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.
W konkursie wzięło udział 11 grup reprezentujących województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, śląskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie.

Gościem honorowym tegorocznego konkursu była Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Pracom komisji konkursowej przewodniczyła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Doradca Prezydenta RP, etnograf i socjolog.

Komisja dokonując oceny brała pod uwagę:

  •  zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania;
  •  różnorodność użytych do wykonania wieńca dożynkowego podstawowych materiałów naturalnych, takich jak: kłosy zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła;
  •  walory estetyczne, w tym kompozycja, dobór barw oraz architektura bryły;
  •  ogólny wyraz artystyczny, nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych;
  •  sposób prezentacji wieńca, w tym ubiór członków grupy wieńcowej w autentyczne oraz tradycyjne stroje ludowe.

Pierwsze miejsce zajął wieniec z województwa małopolskiego, przygotowany przez gminę Tarnów; miejscowość Poręba Radlna.
Drugie miejsce zajął wieniec z województwa lubelskiego, przygotowany przez gminę Żyrzyn; miejscowość Zagrody.
Trzecie miejsce zajął wieniec z województwa wielkopolskiego, przygotowany przez gminę Jarocin; miejscowość Potarzyca.

Wyróżnienie  otrzymał wieniec z województwa podlaskiego z gminy Suchowola.

Wieńce zostały zrobione – jak twierdzą – ze szczerego serca przez kilkanaście gospodyń i zajęło im to około miesiąca, a  każda przynosiła  zboża i zioła ze swojego ogrodu.

Najładniejszy wieniec został przekazany Prezydentowi RP do Pałacu Prezydenckiego.

 

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Posiedzenie Zespołu ds. Drobiarstwa

W dniu 17 września br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się drugie posiedzenie Zespołu ds. Drobiarstwa, w czasie trwania którego przedstawiciele organizacji drobiarskich omówili następujące zagadnienia:

  1. Salmonella wykrywana w wysyłanych partiach mięsa drobiowego
  2. Ubezpieczenia i zabezpieczenia branży
  3. GMO- dobiegające końca moratorium na stosowanie składników pasz genetycznie modyfikowanych – ustawa o paszach
  4. Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt

Sporządzono treść wspólnego pisma, które poniżej zamieszczamy:

Stanowisko Zespołu ds. Drobiarstwa_ochrona zwierząt- kliknij

Dożynki Prezydenckie 2020

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Dożynki Prezydenckie 2020 odbędą się, ale tym razem nie w Spale.

Tegoroczne dożynki prezydenckie odbędą się w Warszawie.

Kancelaria nie podaje jednak szczegółów, jak będzie wyglądać tegoroczne święto plonów w stolicy.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią koronawirusa, szczegółowe informacje dotyczące programu uroczystości będą publikowane na bieżąco – informuje Kancelaria Prezydenta.

Z informacji zamieszczonych na stronie wynika też, że w dniu 19 września ma się odbyć konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy.

Wieńce będzie można podziwiać 20 września w korowodzie dożynkowym oraz podczas ceremoniału dożynkowego.

Przemarsz korowodu odbędzie się na trasie od Kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie-  gdzie odbędzie się Msza Święta -  do dziedzińca Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbędzie się ceremoniał dożynkowy i dalsze uroczystości.

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu już po raz kolejny będzie prowadził promocję mięsa drobiowego podczas Uroczystości Dożynkowych.

Tym razem będzie to konsumpcja  na zaostrzonych zasadach przestrzegania  przepisów sanitarnych.

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Dożynki – 2020

Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi w 2020 roku

W szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Andrzej Duda objął Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad uroczystościami dożynkowymi organizowanymi w 2020 roku na terenie całego kraju. 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając codzienny trud i ciężką pracę rolników, pragnie włączyć się w to ważne dla mieszkańców polskich wsi święto i razem z nimi dziękować za tegoroczne zbiory.

W stulecie Bitwy Warszawskiej, wielkiego polskiego zwycięstwa, Prezydent RP pragnie też uhonorować polskich chłopów, którzy ofiarnie walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Prezydent składa hołd polskim gospodarzom – żołnierzom Armii Ochotniczej 1920 roku oraz Premierowi Rządu Obrony Narodowej Wincentemu Witosowi, który w swej „Odezwie do Braci Włościan” wezwał mieszkańców wsi, by ratowali Ojczyznę od niewoli i hańby.

 

Kancelaria Prezydenta RP zaprasza wszystkich organizatorów uroczystości dożynkowych w całym kraju  do włączenia się w Dożynki 2020 pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Informacje o organizowanych przez Państwa obchodach prosimy przekazywać pocztą elektroniczną do Kancelarii Prezydenta RP na adres: listy@prezydent.pl lub listem tradycyjnym na adres: ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa. Nazwy miejscowości, w których będą odbywać się dożynki zostaną zaznaczone mapie patronatów narodowych, na stronie internetowej www.prezydent.pl.

Dzień Dziecka z Indykiem cd.

Plakat dzień dziecka 25.08.2020 v finalcof

Impreza plenerowa ,,Dzień Dziecka z Indykiem’’, która odbyła się w Dworze Mościbrody koło Siedlec w dniu 31 sierpnia br. cieszyła się dużym zainteresowaniem gównie wśród najmłodszych.

Dzieci bawiły się doskonale korzystając z przygotowanych atrakcji.

Ze sceny niemal cały czas płynęła muzyka i zapraszano do udziału w konkursach, animacjach oraz wspólnej zabawy.

Do kliku dmuchanych urządzeń rekreacyjnych ustawiały się kolejki chętnych do zabawy dzieciaków.

Kolejki, szczególnie najmłodszych dzieci ustawiały się również do malowania twarzy, w ciekawe najczęściej zwierzęce motywy.

Najbardziej jednak obleganym urządzeniem była budka do wykonywania zabawnych zdjęć.

Umiejętnościami plastycznymi można było popisać się malując obrazki z motywami indyczymi.

Za uczestnictwo w konkursach  dzieciaki otrzymywały nagrody;  tornistry, kredki i inne przybory szkolne, kompasy, gwizdki, koszulki, kubki z napisami, skakanki, przypinki reklamowe oraz  inne drobne gadżety.

Każde dziecko zostało obdarowane jakimś upominkiem.

Ratownicy medyczni pokazywali dzieciom jak działają Nowoczesne Karetki Pogotowia, a jedną z nich można było obejrzeć w środku.

Występ i popisy Zespołu Karate z pewnością rozbudziły w niejednym chłopcu czy dziewczynce chęć nauki tego sportu.

Poprzez uczestnictwo w warsztatach kulinarnych najmłodsi uczyli się osobiście przyrządzać potrawy z mięsa drobiowego , a w tym przypadku indyczego.

Było to połączenie nauki z zabawą.

Przygotowane porcje degustacyjne z mięsa indyczego były bardzo smaczne i spożywane zarówno przez dzieci jak i dorosłych przybyłych z dziećmi na imprezę.

Poprzez kształtowanie nawyków żywieniowych od najmłodszych lat, wychowuje się przyszłych konsumentów i jest to cel jaki prześwieca zadaniom promocyjnym prowadzonym przez naszą organizację.

Dużo informacji na temat wartości odżywczych mięsa drobiowego -indyczego,  przekazywali uczestniczącym   w wydarzeniu przedstawiciele producentów drobiu na czele z Prezesem Andrzejem Danielakiem.

Impreza na pewno osiągnęła swój cel , który miał  za zadanie wywołać w  najmłodszych konsumentach pozytywny wizerunek spożywania mięsa indyczego oraz poznania nowych potraw i nowych smaków.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku impreza odbędzie się już bez przeszkód tj.  w planowanym terminie 1-go czerwca w Dzień Dziecka, gdyż dzieciaki na to czekają.

sdrcofcofsdrDSC03603DSC03612DSC03617cofcofDSC03615DSC03599DSC03595DSC03596cofcof

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Copyright © POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW I PRODUCENTÓW DROBIU. ul. Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 52; 00–508 Warszawa