POLSKI ZWIĄZEK ZRZESZEŃ
HODOWCÓW I PRODUCENTÓW
DROBIU

ZARZĄD GŁÓWNY
www.pzzhipd.pl
pzzhipd@wp.pl

Zaloguj się

Szukaj:

Kategorie:

Komunikat prasowy Copa – Cogeca

Copa i Cogeca żałują, że UE zbliża się do odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej – glifosatu – na tylko 5 lat, a nie na 15.                     (#Farmers4Glyphosate)
Copa i Cogeca są głęboko rozczarowane dzisiejszymi ruchami UE, zmierzającymi w stronę odnowienia najpowszechniej stosowanego herbicydu na świecie, który zdaniem naukowców unijnych jest bezpieczny, na 5 lat, a nie na pełny okres lat 15. UE odwróciła się od swoich naukowców.
Po tym jak nad dzisiejszym posiedzeniu Stałego Komitetu nie udało się uzyskać większości kwalifikowanej, spodziewamy się, że komitet odwoławczy w swojej- korzystnej dla glifosatu- decyzji oprze się na dowodach naukowych. Sekretarz generalny Copa i Cogeca  Pekka Pesonen powiedział: „Glifosat uzyskał pozytywną ocenę Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Nasi rolnicy i spółdzielnie rolnicze nie rozumieją dlaczego pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do przedłużenia zatwierdzenia glifosatu na całe 15 lat. Bez odnowienia na pełen okres, wiarygodność instytucji europejskich i decydentów UE zostanie zaprzepaszczona”. Następnie dodał: „Dzisiejsze głosowanie jest źródłem dodatkowej niepewności dla rolników i sektora, przez co trudno jest im cokolwiek zaplanować. Nasz najnowszy filmik ukazuje jak ważny jest glifosat dla rolników z całej UE. Występują w nim rolnicy z Polski, Francji, Niemiec, Szwecji, Irlandii, Zjednoczonego Królestwa i Hiszpanii i wszyscy oni zwrócili uwagę na korzyści środowiskowe związane ze stosowaniem glifosatu i straty jakie poniosą, jeśli zostaną jego pozbawieni. Glifosat jest jednym z narzędzi, dzięki którym rolnicy mogą zaopatrzyć rosnącą liczbę ludności w żywność, prowadzić uprawy konserwujące i utrzymać żyzność gleby”.
Filmik można obejrzeć tu: https://youtu.be/nEMX5-syExs
Dalszych informacji udziela:
César González

Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. programów zwalczania salmonelli

W dniu 25.10.2017r odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat krajowych programów zwalczania salmonelli w stadach drobiu.  Obecny na niej wiceminister rolnictwa Rafał Romaszewski przypomniał, że Polska ma cztery programy mające na celu zwalczanie salmonelli , a pierwszy z nich funkcjonuje już od 2008 roku.  Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że od  1 stycznia 2018 roku polscy producenci jaj konsumpcyjnych nie będą mogli uzyskać odszkodowania z tytułu likwidacji zakażonych salmonellą stad towarowych kur niosek. Hodowcy będą mogli zlikwidować zakażone stado jedynie na własny koszt.  Jednocześnie resort rolnictwa wyjaśnił, że w przypadku stwierdzenia salmonelli w stadzie , powiatowi lekarze weterynarii nie muszą wydawać decyzji nakazujących ubój ptaków , a  decyzje nakazujące przemieszczanie jaj ze stad zakażonych do zakładów przetwórczych w celu dokonania obróbki cieplnej. Zdaniem przedstawicieli hodowców – producentów jaj spożywczych , takie postawienie sprawy oznacza zmniejszenie przychodów na fermach dotkniętych salmonellą o kilkadziesiąt procent i skazuje je na bankructwo.    Z danych RASFF wynika, że sytuacja w Polsce pogarsza się od dwóch lat. W całym 2016 roku zarejestrowano 51 przypadków salmonelli znalezionych na polskich produktach , co stanowiło  45% wszystkich zgłoszeń dotyczących skażenia mięsa drobiowego i jaj w UE. W tym roku umieszczono w nim już 45 ostrzeżeń o salmonelli  wykrytej na mięsie drobiowym i jajach konsumpcyjnych z Polski , co stanowi 47% tegorocznych alertów RASFF , dotyczących tej kategorii produktów.

Opracowała Anna Zubków

Uroczyste podsumowanie Dożynek Prezydenckich Spała 2017

W dniu 27.10.2017r w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste podsumowanie Dożynek Prezydenckich Spała 2017.  PZHiPD otrzymał dyplom z podziękowaniem za wkład w organizację tej uroczystości, który został złożony przez Parę Prezydencką na ręce Prezesa PZZHiPD  Andrzeja Danielaka.

Scan0156 -( podziękowanie) – kliknij aby zobaczyć

20171027_12085320171027_13061920171027_12090220171027_130624

II Mazowieckie Święto Indyka

W dniu wczorajszym tj.01.10.2017r odbyło się II Mazowieckie Święto Indyka pod nazwą      ,, Indyk Smakuje”, na które  wcześniej zapraszaliśmy,  a zorganizowane zostało ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.   Impreza okazała się bardzo udaną , zwłaszcza że dopisała piękna słoneczna pogoda. Dwór Mościbrody , na terenie którego odbyła się promocja mięsa indyczego odwiedziło kilka tysięcy osób zarówno rodzin z dziećmi jak i duża grupa młodzieży.  Oprócz degustacji potraw z mięsa indyczego  przygotowanych między innymi przez znanego kucharza Carlosa Gonzales -Tejera odbyło się wiele imprez towarzyszących np. konkursy dla dzieci czy pogadanka na temat indyka prowadzona przez Panią Profesor Barbarę Biesiadę – Drzazgę. Imprezę uświetniły występy artystyczne takich muzyków i zespołów jak De Mono, Power Beat, Power Boy, Krajewski i Sławomir. Ważnym elementem tej uroczystości , zwłaszcza dla przybyłej  dużej grupy hodowców drobiu, głównie indyka była Konferencja poświęcona  sytuacji w branży drobiarskiej. W czasie jej trwania omówione zostały obecne trendy żywieniowe w Europie i na świecie oraz zagrożenia i problemy dotyczące produkcji zwierzęcej, drobiarskiej.  Oprócz  zaproszonych gości  związanych z branżą drobiarską uroczystość uświetnił Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki  Białoruś w Rzeczpospolitej Polskiej Pan Aleksandr Averyanov, z którym prezes PZZHiPD Andrzej Danielak przeprowadził rozmowę nt. możliwości sprzedaży naszego drobiu. Należy nadmienić, że region siedlecki stał się ważnym  ośrodkiem produkcji drobiu zwłaszcza indyka, a to że znajduje się na styku trzech województw stwarza ważny argument do prowadzenia tam kampanii promocyjnych.

http://www.tv-wschod.pl/wiadomosci/11499,ii-swieto-indyka -  film – kliknij

 

P1080886P1080899 P1080896P1080900P1080873P1080903IMG_0655IMG_0689IMG_0929IMG_0486

Opracowała Anna Zubków

Święto Indyka ,, INDYK SMAKUJE”

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zaprasza:

dwor_moscibrody_zaproszenia_DL_s1(1)

 

 

 

 

Komunikat prasowy Copa-Cogeca

Szanowni Państwo

Miło nam jest poinformować, że 22 września br. (piątek), p. Marian Sikora – Przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych  został Wiceprzewodniczącym Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych w UE – Copa.

Komunikat prasowy Copa – Cocega:

Organizacja europejskich rolników Copa, reprezentująca 23 mln rolników i ich rodziny, wybrała w dniu 21 września br. nowego przewodniczącego, Joachima Rukwieda z Niemiec, by pomóc unijnym rolnikom w utrzymaniu rentowności gospodarstw. W pracy wspierać go będzie sześciu wiceprzewodniczących: Joe Healy z irlandzkiego Stowarzyszenia Rolników (IFA); Marian Sikora z polskiej Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych; Henri Brichart (FNSEA); Roberto Moncalvo z włoskiego stowarzyszenia rolników Coldiretti; Martin Merrild z duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności; Franz Reisecker z austriackiej Izby Rolniczej (LKO).

Joachim Rukwied jest prezesem niemieckiej organizacji DBV i prowadzi gospodarstwo o powierzchni 295 ha, na którym uprawia zboża, buraki cukrowe, rzepak oleisty i warzywa polowe. Posiada również winnicę.

Przemawiając po wyborach Joachim Rukwied powiedział: Będę kontynuować świetną pracę mojego poprzednika Martina Merrilda, który przyczynił się do przyjęcia stanowiska Copa w sprawie przyszłej WPR i dążył do zawarcia korzystnej umowy handlowej między UE i Japonią

Jestem Europejczykiem z przekonania i głęboko wierzę w wartość dodaną Unii Europejskiej we wspólnej polityce rolnej. Moim głównym priorytetem będzie doprowadzenie do przyjęcia silnej, wspólnotowej i bardziej zrównoważonej oraz prostszej WPR w najbliższych latach, opartej na wystarczającym budżecie, by rolnicy mogli łatwiej stawić czoła coraz poważniejszym wyzwaniom jak zmiany klimatu czy wahania na rynkach. Uproszczenie reguł WPR i ograniczenie biurokracji oraz wprowadzenie wspólnych zasad w całej UE mają kluczowe znaczenie – podkreślił.

Nakreślając te szczegółowe środki, powiedział: Płatności bezpośrednie muszą zostać utrzymane na obecnym poziomie w pierwszym filarze WPR, gdyż pomagają rolnikom i spółdzielniom w lepszym zarządzaniu zagrożeniami obejmującymi dochody. Należy również utrzymać i dalej rozwijać rynkowe sieci bezpieczeństwa. Trzeba także skupić się na środkach umożliwiających rolnikom lepsze zarządzanie ryzykiem, co obejmuje również rozwój rynków terminowych, by rolnicy mogli sobie poradzić z coraz większymi wahaniami na rynkach. Narzędzia zarządzania ryzykiem muszą utrzymać dobrowolny charakter dla producentów i pozostać w drugim filarze WPR. Musi to znaleźć odzwierciedlenie w komunikacie Komisji w sprawie WPR, który ma zostać opublikowany pod koniec listopada – powiedział.

Należy również wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. Jestem zadowolony z działań komisarza ds. rolnictwa UE, Phila Hogana i z niecierpliwością czekam na konkretne propozycje w zakresie usunięcia nieuczciwych praktyk handlowych z łańcucha żywnościowego w 2018 r. Potrzebujemy przepisów, by ograniczyć NPH, gdyż podejście dobrowolne się nie sprawdziło – dodał.

Będę dążył do zawarcia uczciwych i zrównoważonych umów handlowych. Mamy poważne obawy związane z aktualnie negocjowaną umową handlową z łacińsko-amerykańskim blokiem handlowym Mercosur oraz z Australią i Nową Zelandią. Zrobię wszystko, by porozumienia te były korzystne dla unijnych rolników oraz by rolnictwo nie stało się kartą przetargową – stwierdził.

Bardzo ważne będzie ograniczenie wszelkich zakłóceń w handlu związanych z Brexitem i zniwelowanie deficytu budżetowego rzędu 10,3 mld euro, który pojawi się po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE – przypomniał.

 

Dożynki Prezydenckie Spała 2017

P1080836  W dniach 16-17 września br. zgodnie z  zaplanowanym programem odbyły się Dożynki  Prezydenckie  Spała 2017r.  W pierwszym dniu uroczystości  odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy.  Zostały zaprezentowane wieńce ze wszystkich województw  wykonane z tegorocznych zbóż, ziół kwiatów  i traw, zgodnie z tradycyjną  zasadą ich wyplatania. Pierwsze miejsce zajął wieniec z województwa lubuskiego , który został przekazany do pałacu prezydenckiego.

W drugim dniu imprezę uświetniła swoją obecnością  Para Prezydencka oraz przedstawiciele władz krajowych , wojewódzkich i regionalnych. Po Mszy Świętej , która odbyła się w Kościele Parafialnym w Spale , korowód dożynkowy udał się na teren Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyła się główna część uroczystości . Para Prezydencka otrzymała z rąk  Starostów  Dożynek bochen chleba  wypieczony z tegorocznego zboża. W swym przemówieniu Pan Prezydent Andrzej Duda podziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Zakreślił również potrzebę pilnego zajęcia się kilkoma ważnymi dla polskiego rolnictwa i rolników sprawami ,w tym ubezpieczeniowymi  by efekty pracy w rolnictwie były stabilniejsze.

Następnie Minister Rolnictwa Pan Krzysztof Jurgiel  omówił problemy z jakimi  musieli zmagać się w tym roku rolnicy, dotyczyło to głównie klęsk  żywiołowych czy chorób np. ASF.  Obiecał, że MRiRW dołoży wszelkich starań aby pomagać rolnikom nie tylko podczas sytuacji klęskowych  ale również w codziennej pracy poprzez  wprowadzenie  rozwiązań  prawnych zabezpieczających interesy rolników.

Przybyli na Dożynki mogli skorzystać  z poczęstunków i nabyć produkty regionalne od  przedstawicieli  promujących  się gmin w Miasteczku Regionów.

Polski Związek Hodowców i Producentów Drobiu podczas uroczystości dożynkowych kolejny już rok prowadził kampanię promującą spożywanie mięsa i przetworów drobiowych. Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej  czyli padającego deszczu , stoisko nasze było oblegane przez setki chętnych do konsumpcji . Serwowany  z grilla drób smakował  wyśmienicie czego dowodem były  liczne pochwały  i prośby o dokładkę.  Ogółem wydaliśmy kilka tysięcy porcji degustacyjnych , a konsumenci wyrażali  bardzo pozytywne opinie o polskim drobiu. Częstymi  degustatorami był rodziny z dziećmi ,które zapewniały, że drób w ich diecie stanowi stały element . Swoje opinie mogli wyrażać w rozdawanych   przez nas ankietach.

Opracowała  Anna Zubków

 

https://www.youtube.com/watch?v=gr-PmvVyukM – KLIKNIJ NA FILM

 

P1080794P1080798P1080802P1080784P1080789P1080841P1080807P1080777P1080829P1080821P1080828P1080832P1080815P1080827P1080820P1080821 P1080824

 

Komunikat prasowy Copa-Cogeca

Copa i Cogeca apelują o zwrócenie większej uwagi na narzędzia umożliwiające rolnikom lepsze zarządzanie ryzykiem w ramach WPR

Ze względu na ekstremalne wahania na rynkach, Copa i Cogeca zwróciły się dzisiaj do ministrów rolnictwa UE o zwrócenie większej uwagi na środki pozwalające rolnikom na lepsze zarządzanie ryzykiem w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR).

Wypowiedź ta padła w związku z nieformalnym posiedzeniem unijnych ministrów rolnictwa w Tallinie, którego tematem przewodnim była WPR i narzędzia zarządzania ryzykiem.

Przemawiając do ministrów, przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson – właściciel gospodarstwa mieszanego – mleczarsko-leśnego – pochwalił priorytety prezydencji estońskiej związane z poczynieniem postępów w pracach nad wspólną polityką rolną w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.

„Dochody rolników aktualnie wynoszą 40% średnich zarobków, a rolnicy zmagają się z coraz poważniejszymi wyzwaniami jak niekorzystne zjawiska pogodowe i coraz większe fluktuacje na rynkach. W przyszłości będą również musieli zwiększyć produkcję żywności, by wyżywić rosnącą liczbę ludności, zużywając mniej zasobów. Dlatego też w przyszłości będziemy potrzebować silnej i konkurencyjnej WPR z prostszymi, wspólnymi zasadami i odpowiednim finansowaniem, by rolnicy i ich spółdzielnie mogli łatwiej sprostać tym wyzwaniom” – wyjaśnił.

Nakreślając te środki, powiedział „Płatności bezpośrednie muszą zostać utrzymane w pierwszym filarze WPR, gdyż pomagają rolnikom i spółdzielniom w lepszym zarządzaniu zagrożeniami obejmującymi dochody. Należy również utrzymać i dalej rozwijać rynkowe sieci bezpieczeństwa. Konwergencja i harmonizacja płatności bezpośrednich WPR musi nadal trwać. Trzeba także skupić się na środkach umożliwiających rolnikom lepsze zarządzanie ryzykiem, co obejmuje również rozwój rynków terminowych, by rolnicy mogli sobie poradzić z coraz większymi wahaniami na rynkach. Narzędzia zarządzania ryzykiem muszą utrzymać dobrowolny charakter dla producentów i pozostać w drugim filarze WPR. W ten sposób spółdzielnie rolnicze mogą odegrać ważną rolę w zarządzaniu ryzykiem swoich członków oraz pomagając we wzmocnieniu ich pozycji w łańcuchu żywnościowym. Badania UE wykazały, że spółdzielnie rolnicze pozwalają rolnikom uzyskać wyższe ceny za ich produkty. Dlatego też musimy zachęcać do rozwoju spółdzielni rolniczych”.

Podsumowując, odrzucił sugestię zawartą w dokumencie refleksyjnym Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości finansów UE po 2020 r. odnoszącą się do wprowadzenia krajowego współfinansowania płatności bezpośrednich w ramach WPR, ostrzegając, że może to doprowadzić do renacjonalizacji WPR.

Amanda Cheesley

Press Officer

Copa­-Cogeca

Zaproszenie na Dożynki Prezydenckie

ZAPROSZENIE

Program Dożynek Prezydenckich Spała 2017
Sobota, 16 września : Teren Centralnego Ośrodka Sportu
Centrum Spały
12.00 - 18.00 Miasteczko Regionów Kraina Zabaw dla dzieci Kiermasz tradycyjnych specjałów Występy zespołów ludowych
12.00 - 18.00 Stoiska promocyjne gmin Powiatu Tomaszowskiego oraz sponsorów
14.30 - 16.40 Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Niedziela, 17 września : Teren Centralnego Ośrodka Sportu
Centrum Spały
12.00 - 18.00 Miasteczko Regionów Kraina Zabaw dla dzieci Kiermasz tradycyjnych specjałów Występy zespołów ludowych (z przerwą podczas Ceremoniału Dożynkowego)
14.00 - 15.15 Ceremoniał Dożynkowy
od 15.20 Gościniec Prezydencki (dostępny dla wszystkich gości)
11.30 - 19.00 Stoiska promocyjne gmin Powiatu Tomaszowskiego oraz sponsorów Występy na scenie (z przerwą podczas Mszy)
11.30 - 12.40 Msza święta w Kaplicy Polowej AK z poświęceniem wieńców dożynkowych
12.45 - 13.15 Przejście korowodu dożynkowego na miejsce Ceremoniału Dożynkowego
20.00 - 22.00 Koncert Gwiazd Wieczoru – Zespół FEEL

Rozporządzenie dotyczące Campylobacter w tuszkach brojlerów
Copyright © POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW I PRODUCENTÓW DROBIU. ul. Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 52; 00–508 Warszawa