POLSKI ZWIĄZEK ZRZESZEŃ
HODOWCÓW I PRODUCENTÓW
DROBIU

ZARZĄD GŁÓWNY
www.pzzhipd.pl
pzzhipd@wp.pl

Apel branży drobiarskiej w TVP INFO
Projekt ustawy dot. przewagi kontraktowej
Nowa WPR- prośba o uwagi do Planu Strategicznego

Link do strony MRiRW, gdzie znajdują się skierowane do konsultacji dokumenty, tj. projekt Planu Strategicznego dla WPR wraz z załącznikami.

Pod dokumentami znajduje się  Formularz do zgłaszania propozycji zmianktóry pozwoli na  przekazanie propozycji do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

https://www.gov.pl/web/wprpo2020/konsultacje-spoleczne-planu-strategicznego-dla-wpr kliknij

Prezentacja MRiRW

Dobrostan drób- kliknij

Prezentacja ze spotkania z GIW w sprawie uregulowań dot. zwalczania Salmonelli
Tanio, zdrowo, kolorowo

W dniu 30 stycznia br. w TV internetowej odbyło się nadawanie na żywo programu – kampanii promującej spożywanie mięsa drobiowego.

W bardzo nowoczesnym studiu filmowym w Gdyni zebrała się ekipa przygotowująca program oraz zaproszeni goście.

Od godziny 14:00 zaczęto nadawanie i w tym samym czasie rozdzwonił się telefon oraz zaczęły przychodzić maile od osób, które chciały wziążć  udział w konkursie.

Zainteresowanie programem było bardzo duże, o czym świadczy kilkaset  maili  i mnóstwo  telefonów.

Zgodnie z zapowiedzią pierwszych 10 osób, które się dodzwoniły i odpowiedziały poprawnie na pytania konkursowe otrzymają gęś oraz gadżety, a pierwszych 200 osób, które wysłały maile otrzyma   3 kg  mięsa drobiowego i również gadżety.

Nagrody zostaną dostarczone w najbliższych dniach specjalnie oznaczonym samochodem chłodnią. Samochód będzie podróżował w różne rejony kraju, gdyż nagrodzeni pochodzą z całej Polski.  Program  doskonale poprowadził Tomasz Sieliwończyk, który przedstawiał sylwetki znanych kucharzy gotujących na żywo potrawy z drobiu.

W programie wzięli udział Prezes PZZHiPD Andrzej Danielak oraz Wiceprezes PZZHiPD Zbigniew Herc.

Panowie w ciekawy sposób opowiadali o hodowli drobiu w Polsce, o wymogach stawianych producentom oraz o walorach mięsa drobiowego.

Występujący w programie goście z różnych dziedzin  nauki przybliżali wiedzę zarówno  historyczną dotycząca drobiu (np. początków hodowli w Polsce) wartości odżywczych oraz dietetycznych mięsa drobiowego.

Doskonali  kucharze przygotowywali wspaniałe dania i dzielili się przepisami kulinarnymi.

Uczestniczący w kilku godzinnym programie mogli dowiedzieć się bardzo ciekawych  rzeczy o drobiu i drobiarstwie.

Oprawa muzyczna uzupełniała ciekawy program.

Z pewnością każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a program będzie emitowany przez dwa lata na stronie internetowej.

Jest to forma promocji internetowej, najbardziej wskazana i bezpieczna w czasach pandemii COVID19.

https://vimeo.com/506102426- kliknij

IMG_9147IMG_9150IMG_9160IMG_9189IMG_9231 IMG_9213IMG_9234IMG_9236IMG_9317IMG_9327IMG_9309IMG_9358IMG_9504IMG_9507IMG_9509IMG_9624IMG_9653IMG_9634

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Ogłoszenie o wybrze oferty ,, Drobiowe smaki na Międzynarodowy Dzień Kobiet”.
,, Smacznie zdrowo,kolorowo” cd.

Zapraszamy do wspólnej zabawy w dniu 30 stycznia br.  w godzinach 14:00 -17:00

link ;   https://taniozdrowokolorowo.pl/

Wystarczy wpisać taniozdrowokolorowo.pl

,, Smacznie, zdrowo, internetowo” cd.

W dniu 30 stycznia br. od godziny 14:00 do 17:00 nadawać będziemy transmisję na żywo pt. ,, Tanio, zdrowo, kolorowo’’, którą poprowadzi Pan Tomasz Sieliwończuk.

W trakcie wydarzenia Pan Mirosław Kuklik Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej we Władysławowie opowie o  zwyczajach oraz tradycyjnych potrawach z drobiu podczas zapustów.

Natomiast Pan Dr. Dawid Białowąs specjalista ds. żywienia i wspomagania dietetycznego w sporcie wskaże,  jak ważne jest w bilansowaniu diety mięso kurze i indycze dla uprawiających różne dyscypliny sportu.

Dietetyczka Pani Ewa Dygaszewicz udzieli kilku porad dotyczących żywienia, głównie dzieci.

Nadawać będziemy ze Studia „Panika” w Gdyni – nowoczesnego studia z doskonałym wyposażeniem, a oprawę muzyczną zapewni zespół ,, Retro Voice’’.

W trakcie transmisji internetowej 3 znamienitych , polskich kucharzy (Andrzej Ławniczak, Bogdan Gałązka, Patryk Galewski)  podzielą się z Państwem swoimi przepisami, poradami i doświadczeniem.

Ugotują „na żywo”  6 potraw z drobiu.

Andrzej ŁawniczakAndrzej Ławniczak kucharz, współzałożyciel Pomorskiej Akademii Kulinarnej w Gdańsku, od 2016 prezes Pomorskiej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. Miłośnik i propagator kuchni regionalnych oraz organizator konkursów i eventów kulinarnych.

W 1994 założył PHU „Billar”, jedną z pierwszych firm gastronomicznych zajmujących się cateringiem na Wybrzeżu. W 2009 w trakcie targów Polagra–Food w finale konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo–Smaki Regionów”, został jednym ze zwycięzców w kategorii „Potrawa” i odebrał prestiżową nagrodę „Perłę 2009”. W 2010 jako twórca bursztynowej zupy otrzymał tytuł „cichy bohater”. W 2012 podczas konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo–Pomorskie Smaki”, który odbył się w trakcie VI Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego w Gdańsku Oliwie, otrzymał Bursztynowy Laur za potrawę „Szprot bałtycki na pierzynce z sosu żuławskiego. Uczestniczył w Olimpiadach Kulinarnych IKA jako członek drużyn „Pomerania-Culinary Team of Poland” (2008 i 2012), „National Culinary Team of Poland” (2016)– srebrny medal oraz „Culinary Team of Poland” (2020)– brązowy medal.

 

Bogdan GałązkaBogdan Gałązka

Szefem kuchni postanowił zostać już jako dorosły człowiek. Bakcyla gotowania połknął co prawda jako dziecko, ale że w latach 1980-tych prestiż profesji był niski, w efekcie skończył teologię, a następnie zarządzanie zasobami ludzkimi na najlepszej uczelni ekonomicznej w Polsce. Po kilku latach w korporacji rzucił tę pracę i wyjechał do Nowego Jorku. Tam ukończył Culinary Academy of New York. Odkurzył kulinarnie księgi zakupowe Zakonu Krzyżackiego z lat 1399-1409, dzięki czemu szersza publiczność może zaznajomić się ze składnikami kuchni Krzyżaków. Słynne jest też jego pesto z zielonego żyta według przepisu liczącego ponad 400 lat. W jego  menu bywa również kura zielona – panierowana w pietruszce, marchwi i occie z kwiatów czarnego bzu. Szef Gałązka nie używa metody sous vide ani termomiksów; wszystko jest robione ręcznie – nawet lody szafranowe wedle starej receptury. Oferuje też najlepsze polskie sery zagrodowe. I rzecz jasna ziół nie kupuje w supermarkecie. Bogdan Gałązka jest także autorem książek kulinarnych, m.in. „Smak Gothicu” i „Kuchnia wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Malborku” ( za Culture.pl).

 

Patryk GalewskiPartyk Galewski – znakomity kucharz.

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Copyright © POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW I PRODUCENTÓW DROBIU. ul. Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 52; 00–508 Warszawa