POLSKI ZWIĄZEK ZRZESZEŃ
HODOWCÓW I PRODUCENTÓW
DROBIU

ZARZĄD GŁÓWNY
www.pzzhipd.pl
pzzhipd@wp.pl

,, Gęsi Generała”- promocja

Zapraszamy na promocję drobiu do Władysławowa w dniu 19.10.2019r  ZAPROSZENIE GĘSI  str A

plakat01

,,Drób nad Wisłą” cd
Promocja drobiu ,, Potrawy drobiowe nad Wisłą”cd.

DSC02099

W sobotę 5 pażdziernika br. w Grudziądzu o godzinie 11:00 rozpoczął się festyn pt. ,, Drób nad Wisłą”. Uroczystego otwarcia festynu dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jan Krzysztof Ardanowski i Prezydent Miasta Grudziądza Pan Maciej Glamowski,  którzy objęli Honorowy Patronat nad imprezą oraz Prezes PZZHiPD  Pan Andrzej Danielak i Sekretarz ZG PZZHiPD Pani  Stanisława Aldona Łoś -organizatorzy imprezy.

Przybyłych kilka tysięcy osób uczestniczyło w zabawie, która miała charakter imprezy plenerowej, a dodatkowo odbywała się w pięknym miejscu- Błonia Nadwiślańskie w Grudziądzu. Imprezę prowadził Pan Bogdan Szczepański , który swym pięknym głosem i dowcipem zachęcał  ze sceny do udziału w konkursach. Na scenie pojawiało się wiele osób między innymi przedstawiciele Klubu Wioślarskiego Wisła , którzy opowiadali o osiągnięciach  Klubu oraz zaprezentowali  Mistrzów- Wychowanków Klubu. Sporo miejsca w opowieściach poświęcono sportowcowi Bronisławowi Malinowskiemu , który pochodził z Grudziądza. Następnie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich z Grudziądza , a obecna jedna z Pań nauczycielek  przedstawiła historię i osiągnięcia tej szkoły, która jest jedną z najlepszych szkół w regionie.

Podczas festynu odbył się konkurs na najlepszą potrawę przygotowaną przez Koła Gospodyń Wiejskich. W konkursie udział wzięły cztery Koła Gospodyń , które przygotowały doskonałe potrawy drobiowe. Wszystkie Koła otrzymały okolicznościowe puchary, które wręczył Pan Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi , Prezydent Miasta Grudziądza i Prezes PZZHiPD, a oczywiście najładniejszy puchar otrzymało zwycięskie Koło Gospodyń Wiejskich Mokrzanki, drugie miejsce KGW Jeżewo, trzecie miejsce KGW z Szembrucka.DSC02296DSC02010DSC02002

Podczas całej imprezy ze sceny płynęła doskonała muzyka wykonywana przez zespół ,, Retro- Voice” – ,, Biesiada polska”.  Prezes Stada Ogierów w Nowych Jankowicach zachęcał do przejażdżki przygotowanymi bryczkami, z czego korzystały najczęściej dzieciaki z rodzicami.

Do przygotowanych potraw zarówno przez Koła Gospodyń Wiejskich , uczniów Szkoły Gastronomiczno- Hotelarskiej oraz grilla, ustawiały się długie kolejki. Można było skonsumować doskonałych potraw drobiowych, dowiedzieć się o sposobach hodowli drobiu w Polsce oraz wartościach odżywczych mięsa drobiowego, a przy okazji spędzić mile dzień zwłaszcza , że sprzyjała temu piękna pogoda. Dzieciaki oraz dorośli uczestniczyli w konkursach za co otrzymywali ładne nagrody.

Impreza bardzo pozytywnie wpisała się w pamięć uczestników- mieszkańców miasta , którzy zgłaszali prośbę o  jej powtórzenie w przyszłym roku. DSC02301DSC02143DSC02017DSC02021DSC02203DSC02078DSC02069DSC02072DSC02083DSC02115DSC02118DSC02131DSC02132DSC02137DSC02165DSC02194DSC02216DSC02233DSC02235DSC02260DSC02265DSC02265 DSC02299Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

 

 

 

 

 

 

Promocja drobiu w Grudziądzu

W dniu 05 pażdziernika br. w Grudziądzu odbył się festyn pt. ,, Potrawy drobiowe nad Wisłą”. Tym razem Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zawitał do Grudziądza, aby promować polskie mięso drobiowe.71591206_702709343567564_8041353232624123904_nDSC02322

Trochę informacji o tym pięknym mieście.

Grudziądz – miasto z 99 tys. mieszkańców, położone nad Wisłą.

Od 1231 roku gród grudziądzki należał do Krzyżaków, którzy nadali osadzie w 1291 roku prawa miejskie. Miasto zostało opasane systemem murów obronnych z 4 bramami i 10 basztami. Na wysokiej skarpie nad Wisłą zbudowano zamek . Dzięki przywilejom handlowym miasto w krótkim czasie rozwinęło i rozbudowało się, stając się w XIV wieku jednym z ważniejszych ośrodków handlu zbożem w ziemi chełmińskiej.

Po 1466 roku miasto przeszło pod władzę króla Kazimierza Jagiellończyka,  który ustanowił tu starostwo.

W 1655 roku Grudziądz  zajęli Szwedzi, którzy ufortyfikowali zamek.

Po 1772 roku miasto zostało przyłączone do państwa pruskiego, a król  Fryderyk Wielki wybudował twierdzę. W 1832 roku w twierdzy byli internowani powstańcy listopadowi, a 1864 roku powstańcy styczniowi. W drugiej połowie XIX wieku miasto przechodziło rozwój , powstała cała sieć połączeń drogowych i kolejowych, uruchomiono wiele fabryk i zakładów. Miasto uzyskało niepodległość w 1920 roku. W latach 1920 – 1935 w Grudziądzu znajdowało się  Centrum Wyszkolenia Kawalerii.

W mieście o tak bogatej historii znajduje się wiele zabytków. Jest kilkumetrowej wysokości pomnik Mikołaja Kopernika, kościół św. Franciszka Ksawerego i dawne kolegium Jezuitów, gotycki kościół św. Mikołaja z barokowym ołtarzem.
Na rynku głównym wznosi się kilkumetrowej wysokości pomnik Żołnierza Polskiego z 1986 roku, ustawiony w miejscu wcześniejszego z 1930 roku.

Na elewacji jednego z budynków na rynku jest tablica poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, który podczas jednego ze sejmików generalnych Prus Królewskich wygłosił traktat o potrzebie reformy monetarnej.

Natomiast na innym budynku  jest  tablica  pamiątkowa ku czci Mikołaja z Ryńska, jednego z przywódców  założonego w 1397 roku Towarzystwa Jaszczurowego, którego Krzyżacy stracili na rynku w 1411 roku.

W Grudziądzu znajduje się też kościół augsbursko-ewangelicki św. Jana z przełomu XIX i XX wieku oraz zespół opactwa Benedyktynek z kościołem św. Ducha oraz pałac barkowy , w którym obecnie eksponowane są zbiory muzeum grudziądzkiego ze stałą wystawą poświęconą  ,, Centrum Wyszkolenia Kawalerii’’.
Aleja Biskupa Chrystiana  prowadzi do średniowiecznych fortyfikacji miejskich z XIV wieku, natomiast z Alei Królowej Jadwigi można podziwiać wspaniałą panoramę Grudziądza.

Na wysokiej skarpie na Wisłą dominuje barokowy budynek dawnego klasztoru Benedyktynek z 1 połowy XVIII wieku. Odbudowany ze zniszczeń wojennych został przeznaczony na zbiory archeologiczne, historyczne i sztuki – muzeum w Grudziądzu.

Gotycka Brama Wodna została wzniesiona na początku XIV wieku.  Od bramy w lewo rozciąga się zespół dawnych spichrzy, na który składa się 30 obiektów wkomponowanych w fortyfikacje miasta. W dolnych partiach gotyckie, w górnych renesansowe i barokowe, z których większość pełni funkcje mieszkalne. Na Górze Zamkowej znajdują się  pozostałości po dawnym zamku z drugiej połowy XIII wieku ,  niszczonego kolejnymi wojnami.  Ze  stromej skarpy schodzącej do Wisły można podziwiać przepiękne widoki.

Niedaleko Grudziądza w sąsiedztwie jeziora  Rudnickiego leży Miasteczko Westernowe „Kanasas City”. Można tam spotkać szeryfa, Kowbojów, Indian, Traperów i zobaczyć jak wyglądało ich codzienne życie.

W Grudziądzu ma miejsce też wiele wydarzeń artystycznych i muzycznych, a w czerwcu br. już po raz trzeci, odbył się festiwal muzyki fado.

Właśnie w Grudziądzu w sobotę mieszkańcy miasta i okolic uczestniczyli w festynie pt.,, Potrawy drobiowe nad Wisłą”.

Wspaniała pogoda sprzyjała spacerom i uczestnictwie we wspaniałej imprezie. Zarówno dorośli jak i dzieci brali udział w konkursach, zabawie oraz smakowali potrawy drobiowe.

Opracowała Anna Zubków

,, Potrawy drobiowe nad Wisłą” – promocja drobiu.

DROB NAD WISLA-plakat_v06-DRUK – kliknij

plakatimage001

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zaprasza w dniu 5 pażdziernika br. (sobota ) do pięknego Miasta Grudziądz  na  promocję drobiu  pt. ,, Potrawy drobiowe nad Wisłą”. Impreza na charakter plenerowy , odbędzie się na Bulwarach Nadwiślańskich i jest adresowana do mieszkańców miasta i okolic, a szczególnie dla rodzin z dziećmi – przyszłych świadomych konsumentów mięsa drobiowego i jego przetworów. Patronat Honorowy na imprezą obejmują: Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezydent Miasta Grudziądz Maciej Glanowski. Rozpoczęcie odbędzie się  o godzinie 11:00, a zakończenie o 15:00.  Zaplanowanych jest  mnóstwo atrakcji , występów artystycznych, konkursów z nagrodami oraz darmowa degustacja porcji z mięsa drobiowego.

Trwają prace przygotowawcze w miejscu zaplanowanego festynu dokumentacja w Grudziadzu

Sekretarz Zarządu Głównego PZZHiPD  Pani Stanisława Aldona Łoś udziela wywiadu dla lokalnych mediów. 71722022_589782421555159_3313803371806195712_n71969876_407556743293439_452057136243933184_n

Kampania finansowana z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego

 

Opracowała Anna Zubków

Ogłoszenie o wyborze oferty
Dożynki Spała 2019 cd.

W pierwszym dniu Dożynek tj.  sobotę na terenie stadionu w COS odbył się na konkurs na najładniejszy wieniec przygotowany przez reprezentacje wszystkich województw.

Znalezione obrazy dla zapytania wieniec dożynkowy spała 2019zwycięski wieniec

Wieńce zostały zaprezentowane przez jury, artyści ludowi z całej Polski przygotowali przyśpiewki, tańce oraz podarunki, które przekazali jurorom. Komisja konkursowa oceniała przede wszystkim sam wieniec, materiały z których zostały wykonane i sposoby, ale także prezentacje artystyczne. Konkurs pokazał, jak różnorodny i ciekawy jest polski folklor.

Trzecie miejsce zdobył wieniec przygotowany przez województwo wielkopolskie, drugie miejsce zajęło województwo lubuskie, a pierwsze miejsce przypadło województwu świętokrzyskiemu i ten wieniec trafi do pałacu prezydenckiego. Na zwycięzcę czekała także nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł, nagrody finansowe otrzymały także pozostałe grupy wieńcowe.

W sobotę dożynkowi goście mogli odwiedzać na terenie COS-u Miasteczko Regionów, w którym nie brakowało jadła i dobrej zabawy, a także strefy zabaw dla dzieci. Również w centrum Spały stanęły stoiska sponsorów, partnerów, tomaszowskich gmin, twórców ludowych i producentów naturalnych produktów.

Gala muzyki disco zakończyła Dożynki Prezydenckie 2019 w Spale. Na scenie wystąpili Skaner, Bayera, Baciary oraz Mr. Sebii. Przed publicznością zaprezentowali się również podopieczni Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe.

DSC01914DSC01944DSC01945DSC01953DSC01964 DSC01965Opracowała Anna Zubków

Dożynki Prezydenckie Spała 2019 cd.

DSC01954W dniach 14-15 września odbyły się tradycyjnie w Spale Uroczystości Dożynkowe, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja  Dudy wraz z małżonką Agatą Kornhauser Duda, Ministrem Rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim , przedstawicielami rządu oraz władz samorządowych. Przybyło kilka tysięcy osób z całego kraju oraz okolicznych miejscowości.img-20190917-wa0001(1)DSC01997

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu prowadził – w ramach Kampanii Promocyjnej- poczęstunek w postaci porcji grillowanego mięsa drobiowego. Stoisko nasze cieszyło się bardzo dużym powodzeniem , o czym świadczyły ogromne kolejki. DSC01872DSC01895 DSC01902

Nasze stoisko odwiedził przyszły Komisarz Rolnictwa Unii Europejskiej Pan Janusz Wojciechowski20190915_174241

Trochę historii,  z której dowiadujemy się , że nie zawsze można było najeść się podczas Dożynek w Spale , jak to jest obecnie.

Wracając do początków Dożynek w Spale możemy się wiele dowiedzieć z przedwojennych  publikacji. Jeną z nich była książka ,, Zdarzyło się ‘’ Włodzimierza Kalickiego, w której  można przeczytać opis dożynek prezydenckich w Spale i jest to opis różniący się od znanych nam innych relacji. Autor opowiada , że Prezydent Mościcki zaprosił do swej rezydencji delegacje ludu z całego kraju. Zmierzający do pałacu chłopi mieli w lasach spalskich ,wcześniej rozbite namioty i wozy. Już od świtu przez lasy przybywało tysiące chłopów w odświętnych strojach z różnych regionów kraju. Na wozach siedziały dziewczęta i wiejskie gospodynie z wymyślnymi wieńcami uplecionymi z kłosów zbóż oraz kwiatów i z girlandami owoców.  Pośród  jadących wozów chłopskich  znajdowały się także eleganckie  limuzyny i kabriolety,   a także setki rowerów gości przybywających z Warszawy. Dożynki w założeniach Prezydenta Mościckiego miały być takie jakich jeszcze świat nie widział. Na ich potrzeby w środku  lasów spalskich wzniesiono stadion mieszczący 30 tysięcy widzów. Niemal każdy powiat miał niepisany obowiązek przysłania delegacji chłopów w strojach ludowych. O godzinie 8 rano stadion napełniał się gośćmi , których przybywało tysiące z flagami i transparentami z państwowotwórczymi  napisami. Porządku pilnowało 500 strażaków w złotych hełmach. Na honorowej trybunie pojawili się goście prezydenta tj. Aleksandra Piłsudzka, premier prof. Bartel, ministrowie, akredytowani w Warszawie dyplomaci, generalicja z generałem Sosnowskim i Stachiewiczem na czele. O godz. 8:15 pojawiły się limuzyny , z których wysiedli prezydent Mościcki z żoną  i ze świtą w otoczeniu adiutantów. Zagrały fanfary, a ks. Bojanek przystąpił do celebrowania Mszy Świętej. Po mszy prezydent powrócił  do pałacu prezydenckiego oczekując na jego ganku na pochód dożynkowy. Orszak formował się ponad godzinę , a na jego czele szła orkiestra strażacka z Tomaszowa Mazowieckiego, a za nią starosta dożynek. Następnie konie ciągnęły symbole pracy rolnika – pług i bronę. Za nimi postępowali czterej siewcy udający , że rzucają ziarno w glebę. Dalej  jechał wielki chłopski wóz ze wszystkimi gatunkami zbóż uprawianymi w Polsce. Za wozem szły dziewczęta z sierpami, żeńcy z kosami i krąg włościan dźwigał wielki ogólnopolski wieniec dożynkowy. Następnie maszerowali przedstawiciele, reprezentanci chłopstwa wszystkich ziem Rzeczypospolitej. Szli Mazurzy, krakowiacy, górale, łowiczanie w barwnych strojach, Poznaniacy grali na harmonijkach ustnych.  W południe odbył się uroczysty obiad dla przedstawicieli władz i osobistych gości prezydenta. Natomiast na stadionie czekało głodnych 30 tysięcy chłopów. Po obiedzie goście prezydenta wyszli na ganek by obserwować inscenizację wesela krakowskiego. Tymczasem zaczynało padać , a chłopi na stadionie czekali na prezydenta, który wreszcie przybył i w strugach deszczu wysłuchał przemowy starosty dożynek oraz przyśpiewek, których wykonanie uniemożliwiała ulewa. Przemoczone delegacje złożyły prezydentowi dary.

Wieczorem pod namiotami ustawionymi pod pałacem prezydenckim odbył się obiad dla 500 osób tj. kierownictw delegacji , a pozostali uczestnicy dożynek stali dalej głodni, w strugach deszczu. Prezydent Mościcki wygłosił przemowę i przeprosił za ewentualne braki w organizacji dożynek.  Po kolacji starosta dożynek ogłosił , że z powodu ulewy została odwołana całonocna uczta i zabawa planowana dla wszystkich uczestników. Można było wracać do domu.

Takie były początki dożynek w Spale według przekazu zawartego w książce.

Opracowała Anna Zubków na podstawie przekazu Włodzimierza Kalickiego.

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Płock 2019 – kapmania promocyjna

Promocja drobiu podczas zakończenia sezonu motocyklowego

1 foto główneWystępy Mażonetek – uświetniały imprezę – https://www.youtube.com/watch?v=2w1iZ1coAvo- kliknij 20190907_142405
Zapytanie ofertowe – Potrawy drobiowe nad Wisłą

Zapytanie ofertowe – Potrawy drobiowe nad Wisłą

Treść zapytanie w pliku pdf >>>

Copyright © POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW I PRODUCENTÓW DROBIU. ul. Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 52; 00–508 Warszawa