POLSKI ZWIĄZEK ZRZESZEŃ
HODOWCÓW I PRODUCENTÓW
DROBIU

ZARZĄD GŁÓWNY
www.pzzhipd.pl
pzzhipd@wp.pl

DOŻYNKI PREZYDENCKIE 2021

Jak poinformował Adam Kwiatkowski- sekretarz stanu doroczne Dożynki Prezydenckie na stałe przeniosą się do Warszawy.

Święto Plonów pod patronatem Pary Prezydenckiej organizowane będzie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Po raz pierwszy uroczystość zorganizowano w stolicy w minionym roku w okrojonej formule z uwagi na pandemię koronawirusa .

– Pan Prezydent z Panią Prezydentową po wysłuchaniu opinii uczestników i partnerów Dożynek postanowili, że odbywać się one będą w Warszawie. Para Prezydencka zaprasza uczestników Dożynek do siebie, do Pałacu Prezydenckiego, do najważniejszego miejsca w Polsce. I teraz już bez względu na sytuację pandemiczną ta uroczystość będzie odbywać się w Warszawie – dodaje sekretarz stanu.

W programie występy, degustacje i konkursy

Do 2019 roku Dożynki Prezydenckie organizowano w Spale nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego. Pierwsze Dożynki Prezydenckie odbyły się tam w 1927 roku. Do przedwojennej tradycji wrócono w 2000 roku.

W tym roku Święto Plonów planowane jest na 18-19 wrzesień. W jego ramach odbędą się występy artystyczne, degustacje lokalnych wyrobów, pokaz rękodzieła oraz konkursy, między innymi na najładniejszy wieniec dożynkowy czy konkurs kół gospodyń wiejskich.

Patronat Narodowy Prezydenta RP nad uroczystościami dożynkowymi w 2021 roku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wyrażając szacunek i wdzięczność za codzienny trud i ciężką pracę rolników, pragnie włączyć się w tegoroczne obchody dożynek i wspólnie z mieszkańcami polskiej wsi dziękować za plony. Dlatego w szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Andrzej Duda objął Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad uroczystościami dożynkowymi organizowanymi w 2021 roku w kraju i za granicą.

Z okazji przypadającej w tym roku czterdziestej rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” – pierwszej rolniczej organizacji związkowej w powojennej Polsce, Pan Prezydent pragnie uhonorować rolników, którzy z odwagą i determinacją upomnieli się o swoje prawa, o swoją godność i podmiotowość. W roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prezydent Andrzej Duda składa również hołd wielkiemu orędownikowi rolniczej „Solidarności”, a mając w pamięci uroczyste otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, oddaje cześć walczącym o wolną Polskę oraz pomordowanym mieszkańcom polskich wsi.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do uczestników tegorocznych uroczystości dożynkowych przesłanie, które mogą Państwo pobrać i odczytać podczas dożynek odbywających się w Państwa miejscowościach.

 

01_list__gja_2646list_prezydenta_rp_-_dozynki kliknij

Kancelaria Prezydenta RP zaprasza organizatorów wszystkich uroczystości dożynkowych w całym kraju i za granicą do włączenia się w Dożynki 2021 pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Informacje o organizowanych przez Państwa obchodach prosimy przekazywać pocztą elektroniczną do Kancelarii Prezydenta RP na adres: listy@prezydent.pl lub listem tradycyjnym na adres Kancelarii Prezydenta RP: ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa. Nazwy miejscowości, w których będą odbywać się dożynki, zostaną zaznaczone na stronie internetowej Prezydent.pl na mapie patronatów narodowych.

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Copyright © POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW I PRODUCENTÓW DROBIU. ul. Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 52; 00–508 Warszawa