POLSKI ZWIĄZEK ZRZESZEŃ
HODOWCÓW I PRODUCENTÓW
DROBIU

ZARZĄD GŁÓWNY
www.pzzhipd.pl
pzzhipd@wp.pl

PROGNOZA RABOBANKU

Prognoza wskazuje trudności ale i odbudowę sektora drobiu

Trwające spory odnośnie handlu światowego z eksporterami konkurującymi o zmniejszenie wolumenu prawdopodobnie doprowadzą do pojawienia się trudności w światowym sektorze drobiarskim w pierwszej połowie 2019 roku.

Ostatni kwartalny przegląd, przeprowadzony przez holenderski Rabobank wskazuje, że napięcia między USA a Chinami, zmieniające się standardy handlowe w Arabii Saudyjskiej i usunięcie z listy zatwierdzonej przez UE kilku brazylijskich eksporterów oznacza, że przez jakiś czas ​​handel pozostanie konkurencyjny i niestabilny.

Obecne epidemie grypy ptaków i inne choroby, takie jak choroba Newcastle, powiększają wyzwania dla sektora, mające wpływ na światowy handel i ceny.

W swoim opracowaniu Rabobank stwierdza, że ważne jest aby utrzymywać rynek zrównoważony: „W tak bardzo zmiennych warunkach kluczowe jest ograniczanie dostaw, zapewniajace utrzymywanie równowagi rynków, a regiony zaangażowane w wymianę handlową, takie jak USA, UE i Tajlandia, powinny postępować zgodnie z udanymi działaniami podjętymi w Brazylii, Południowej Afryce i Rosji. ”

Rabobank jest jednak optymistą, odnośnie odbudowy sektora i poprawy sytuacji w drugiej połowie 2019 roku.

Raport jest jednak mniej optymistyczny niż niedawne prognozy Ministerstwa Rolnictwa USA dotyczące światowego handlu drobiem. Przewiduje bowiem 2% wzrost światowej produkcji w 2019 r. i osiągnięcie rekordowego wolumenu produkcji w wymiarze 97,8 mln ton.

Raport okresowy Ministerstwa Rolnictwa USA, który został opublikowany pod koniec października, stwierdził, że istnieją pozytywne warunki dla światowej produkcji drobiu, powołując się na utrzymujące się niskie ceny paszy, brak poważnych epidemii ptasiej grypy w regionach o najwyższej produkcji drobiu i stale rosnący popyt na mięso drobiowe.

Oczekuje się, że światowy handel w 2019 r. osiągnie 11,6 mln ton, a Brazylia – pomimo ostatnich trudności – ze swoim wolumenem wynoszącym około 3,7 mln ton, pozostanie liderem światowego eksportu drobiu.

Badanie Ministerstwa Rolnictwa USA przewiduje, że Unia Europejska – trzeci co do wielkości producent i eksporter na świecie – zwiększy produkcję o 1% w 2019 roku, a eksport może powiększyć nawet o 5%.

Tony McDougal, niezależny dziennikarz  19-12-2018 Poultry World

Tłumaczenie PZZHiPD

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Copyright © POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW I PRODUCENTÓW DROBIU. ul. Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 52; 00–508 Warszawa