POLSKI ZWIĄZEK ZRZESZEŃ
HODOWCÓW I PRODUCENTÓW
DROBIU

ZARZĄD GŁÓWNY
www.pzzhipd.pl
pzzhipd@wp.pl

ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM cd.

DSC02705Na Starym Rynku w Pucku na prezydenta Andrzeja Dudę czekały tłumy – nie tylko  mieszkańców miasta i powiatu puckiego, ale też gości, a także kaszubskie transparenty :   „My Kaszubi, my naród” i „Droga do morza prowadzi przez serca Kaszebów”.DSC02717

Prezydent w historycznym centrum powiatowego miasta złożył kwiaty pod tablicą przypominającą o mieszkańcach Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców  w 1939 roku, a potem, wzdłuż szpalerów sztandarów i tłumów gości powędrował w kierunku kamienicy, w której niegdyś mieścił się sklep Antoniego Miotka.

W wydzielonym sektorze na głowę państwa czekała m.in. wnuczka puckiego polityka Grażyna Miotk-Szpiganowicz, a wśród oficjeli także burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska i starosta Jarosław Białk. Nie zabrakło także silnej reprezentacji polityków.

Pani Burmistrz przypomniała realia z 10.02.1920 roku, gdy generał Józef Haller dokonywał w Pucku  zaślubin Polski z morzem. Wówczas Puck był jedynym polskim miastem na polskim wybrzeżu, a zaślubiny z morzem otworzyły nowy rozdział w historii Polski morskiej.
- Pucczanie pamiętają i pielęgnują tę pamięć i są dumni z historii swojego miasta – mówiłaHanna Pruchniewska.

Na zdecydowany kaszubski akcent postawił starosta Jarosław Białk, który pod tablicą AntoniegoMiotka mówił po kaszubsku. A potem przetłumaczył całość na polski, „żeby wszyscy zrozumieli”.
- Powiedziałem, że na tej tablicy, którą za chwilę odsłonimy, na pamiątkę Antoniego Miotka, w krótkich słowach napisano to wszystko, co było dla niego istotne, że był: kupcem, politykiem i działaczem walczącym i zabiegającym o polskość tej ziemi – wyliczał Jarosław Białk.  Wyryto tam także jedno słowo, które jest znakiem nas wszystkich, którzyśmy się tutaj urodzili, i którzy czują się gospodarzami tej ziemi. To słowo to Kaszuba.

Starosta pucki przypomniał, że to właśnie kaszubi – od VI wieku po narodzinach Chrystusa – są gospodarzami tej ziemi i tutaj „trzymają straż nad Bałtykiem”, choć dziś mieszkają w Polsce.
- To przez nasze serca, przez serca Kaszubów wiedzie droga do małego i do wielkiego morza – akcentował Jarosław Białk.  Razem tworzyliśmy przeszłość tej ziemi i razem chcemy budować jej przyszłość. To jest dar, który otrzymaliśmy od takich ludzi jak Antoni Miotk, który zwykł był powtarzać, że jest Polakiem i Kaszubą.

Uroczystością Zaślubin Polski z morzem towarzyszyło wiele imprez w innych miastach i tak we Władysławowie odtworzono historyczny rejs Błękitnego Generała , gdzie w 1920 roku na pokładzie kutra Seestern wypłynął na  polskie morze.

W Gdańsku odbył się koncert, podczas którego odegrany został utwór skomponowany specjalnie na tę uroczystość przez Leszka Możdżera.

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu łącząc patriotyzm ojczyżniany z patriotyzmem konsumenckim uczestniczył w tak ważnych uroczystościach państwowych,  żywiąc uczestników produktami  przygotowanymi na bazie mięsa drobiowego. Długie kolejki stojących po dania, świadczą o ich wspaniałym smaku i jakości.

Promocja polskiego mięsa drobiowego podczas takich wydarzeń jest bardzo właściwą, gdyż konsumenci nabierają zaufania do produkowanego przez nas drobiu i uczą nowych sposobów jego przyrządzania oraz przypominają dawno już zapomniane.

DSC02727DSC02743DSC02749DSC02770DSC02735DSC02750DSC02775DSC02751DSC02768DSC02774DSC02736DSC02753

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Copyright © POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW I PRODUCENTÓW DROBIU. ul. Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 52; 00–508 Warszawa