Facebook
Baner

W dniach 10-11 września 2022 roku po raz kolejny odbyły się Dożynki Prezydenckie.


Jest to wydarzenie wieńczące ogromny, całoroczny trud pracy włożony przez polskich rolników zakończony żniwami. Święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory, jak i prośbą o pomyślność przyszłorocznych.
Dożynki Prezydenckie po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Prezydenta Ignacego Mościckiego, prze co święto uzyskało wymiar państwowy.
Od 2000 roku Dożynki świętowali w Spale Prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, śp. Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, Andrzej Duda.
W 2020 i w 2021 roku Dożynki odbyły się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, ze względu na ograniczenia związane z COVID19.
W tym roku tradycyjne święto plonów – Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane w nowym miejscu tzn. Prezydent Andrzej Duda i jego Małżonka Agata Kornhauser–Duda powitali zaproszonych gości przed Belwederem. Dla Prezydenta RP to spotkanie stanowiło okazję do podziękowania i złożenia hołdu tym, którzy pracują na roli – podkreślił Andrzej Duda. Podczas wystąpienia Prezydent zapewnił: –,, Jestem gotów do wspierania wszystkich zmian, które będą służyły polskim rolnikom. Wszyscy, którzy prowadzą gospodarstwa, dzięki swojej pracy zapewniają nam, całemu naszemu krajowi i społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił Prezydent i dodał, że jest to jedna z fundamentalnych i najważniejszych kwestii, bez której trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie państwa i byt społeczeństwa”.
Wspólne symboliczne podziękowanie za tegoroczne plony rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej. Następnie Prezydent i Pierwsza Dama spotkali się z grupami wieńcowymi, którym wręczone zostały dyplomy za udział w konkursie. Jego rozstrzygnięcie miało miejsce w sobotę i w obecności Agaty Kornhauser–Dudy. Nagrody główne dla zwycięzców Konkursu Wieńcowego, a także Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich wręczono na scenie, podczas głównej uroczystości w niedzielę.
Następnie po głównych uroczystościach w ogrodach Belwederu, w przygotowanych stoiskach wystawcy prezentowali Parze Prezydenckiej swoje produkty.
Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu już po raz ósmy uczestniczył w uroczystościach dożynkowych, żywiąc przybyłych na Dożynki i promując w ten sposób polskie mięso drobiowe. Mięso z grilla cieszyło się dużym powodzeniem, a ekskluzywnie przygotowane stoisko z różnego rodzaju wyrobami z mięsa drobiowego zachwycało odwiedzających.
Stoisko nasze odwiedziła Para Prezydencka oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Henryk Kowalczyk oraz wielu innych znamienitych gości.
Prezydentowi RP i jego Małżonce towarzyszyli Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik i Barbara Brodowska–Mączka, Dyrektor Generalny KPRP.
Opracowała Anna Zubków
FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO