W kolejnych dwóch dniach przedstawicielka naszej organizacji uczestniczyła w posiedzeniach grup dotyczących problemów drobiarstwa.
Posiedzenia odbyły się online, a wypracowane wnioski w grupie roboczej w pierwszym dniu zostały przekazane przedstawicielom KE w dniu następnym.
Najważniejsze omawiane tematy:
1. Aktualna sytuacja drobiarstwa w poszczególnych krajach UE:
- brak odzwierciedlenia w cenach żywca i jaj, wzrostu kosztów produkcji -głównie cen pasz
- grypa ptaków i związane z nią problemy w poszczególnych krajach, problem dotyczący utraty statutu jaj z wolnego wybiegu dla ferm, gdzie kury muszą być zamknięte ponad 16 tygodni
2. Handel zagraniczny :
-Ukraina (KE potwierdziła, że została zlikwidowana ,, 0’’ stawka celna na produkty drobiowe nieoznaczone- np. filet z kością)
-Mercosur (Brazylia, Chile, Argentyna)
- Afryka (RPA)
-Azja (Chiny, Tajlandia, Indie)
3. Dobrostan zwierząt -koniec ery klatkowej. Stanowisko PZZHiPD jest takie, że wymiana klatek na ulepszone została dokonana w 2012 roku i należy przyjąć 25 letni okres ich amortyzacji czyli będzie to rok 2037 i do tego czasu powinna być możliwość prowadzenia produkcji jaj w systemie klatkowym.
4. Szczepionki dla drobiu na ,, grypę ptaków’’- prowadzone są badania głównie we Francji.
5. Nowa WPR-,, strategia zielonego ładu’’ i ,,od pola do stołu ‘’ – drób nie jest uwzględniony w nowej WPR ale przewidziane są fundusze dla grup producentów. Kraje mają przygotować uwagi do końca grudnia 2021 r.
6. Przyjęcie przez KE Pakietu Klimatycznego dotyczącego odpadów, wylesiania, importu. Przygotowane przez KE rozporządzenie dotyczy towarów, które nie mogą pochodzić z obszarów gdzie zostały wycięte lasy. Dotyczy to 6 artykułów (wołowina, soja, kawa, kakao, olej palmowy, drewno).
UWAGA: w rozporządzeniu tym nie ujęto drobiu, który przecież też jest karmiony soją z tych regionów np. z Brazylii.
7. Prezentacja pt. ,, Społeczne korzyści z nowoczesnej produkcji mięsa drobiowego’’- Profesora VON WITZKE HARAD – naukowca z Berlina, który dokonał analizy skutków odejścia od obecnego systemu produkcji żywności i wprowadzenia alternatywnych systemów ( mniej intensywnej produkcji rolniczej np. ekologicznej) i ich wpływu na środowisko, klimat, ekonomikę. Pan Profesor udowadniał, że skutki społeczne będą tragiczne jeżeli przy tak zwiększającym się zapotrzebowaniu na żywność (wzrost liczby ludności na świecie) ograniczy się produkcję żywności, albowiem systemy alternatywne wymagają większych obszarów gleby, większego zużycia wody itp. Prognozy mówią o wzroście zapotrzebowania na żywność o 120%, gdyż szacuje się, że niebawem będzie 10 miliardów ludności na świecie. Obecnie codziennie umiera tysiące dzieci z niedożywienia i świat na to nie reaguje. Nie ma rzetelnej informacji o skutkach jakie będzie miało przejście na mniej intensywną produkcję żywności czy to roślinnej czy zwierzęcej. Strategia wylesiania stała się hasłem, a świat nie jest gotowy na tego typu zmiany. W obliczu braku żywności mało intensywne systemy produkcji są niekorzystne i nierozsądnie- oświadczył Pan Profesor.
8. Dyskusja reprezentantów organizacji ekologicznych i obrońców zwierząt z przedstawicielami KE i organizacji reprezentujących produkcję zwierzęcą -po wystąpieniu Pana Profesora VON WITZKE.
Opracowała Anna Zubków – uczestniczka posiedzeń.
UWAGA : Copa-Cogeca przygotowuje pismo do Komisji Europejskiej odnośnie uwzględnienia drobiu wśród produktów przyjętych w Rozporządzeniu o niedopuszczaniu na rynek UE produktów pochodzących z krajów, gdzie prowadzi się wylesianie (Brazylia).