Facebook
Baner

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zaprasza do Gostynina w dniu 28 września br. na promocję mięsa drobiowego podczas zakończenia sezonu motocyklowego 2024.

Opis wydarzenia:

W dniu 28 września br. PZZHiPD zawitał do Gostynina na promocję mięsa drobiowego podczas zakończenia sezonu motocyklowego.

Gostynin – miasto w Polsce w województwie mazowieckim, był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w starostwie gostynińskim w ziemi gostynińskiej województwa rawskiego w 1792 roku.

Miasto ma wielowiekową i ciekawą historię.

Przez Gostynin przebiegały ważne szlaki handlowe, miedzy innymi przebiegał tamtędy Bursztynowy szlak, a także szlak solny.

Począwszy od roku 1319 znana jest hierarchia grodowa Gostynina, która z czasem przekształcona została na hierarchię ziemską.

Od 1329 roku Gostynin notowany jest jako siedziba Kasztelana.

 Za czasów  księcia Siemowita III, miasto weszło na drogę rozwoju.

Możliwe też, jemu zawdzięcza swój zamek, na sztucznie usypanym wzgórzu, na skraju nadrzecznego stromego cypla na zachód od dzisiejszego miasta.

 W tym czasie zaczęło rozwijać się osadnictwo na prawym brzegu Skrwy, na terenie później lokowanego miasta.

Jego następca Siemowit IV nadał mu prawa miejskie w 1382 roku.

Do Gostynina zawitał w 1464 roku król Polski  Kazimierz Jagielończyk, który przyłączył miasto do Królestwa Polskiego.

W 1612 na tutejszym zamku uwięziony umarł, zdetronizowany przez Polaków  Wasyl Szujski, były car ruski, więziony tu po zdobyciu przez Polaków Moskwy.

Był więziony od 1611 roku, wraz z braćmi byłymi kniaziami.

W okresie przedwojennym Gostynin był miastem powiatowym.

 Był to kolejny okres jego rozkwitu. Przyczyniło się do tego między innymi otwarcie linii kolejowej łączącej Płock z Kutnem.

W okresie międzywojennym mieszkało w Gostyninie ponad 2 tysiące Żydów.

 16 września 1939 roku do miasta wkroczyły wojska niemieckie i miasto zostało przyłączone do Rzeszy Niemieckiej.

W wyniku działań wojennych zniszczonych zostało 15% zabudowań miasta.

Po II wojnie światowej miasto znacznie się rozrosło, powstały zakłady sprzętu instalacyjnego, rozbudowane w latach 70. XX wieku jako Zakłady Sprzętu Oświetleniowego „Polam" (późniejsza nazwa "Elgo"), Przedsiębiorstwo Produkcji Elementów Budowlanych „Gos-Bud” (późniejszy "Budopol"), filia skierniewickich Zakładów Transformatorów Radiowych, zakłady przyrządów pomiarowych (MERA) i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska.

Obecnie miasto liczy około 17 000 mieszkańców.

W dniu 28 września br. mieszkańcy miasta i okolic mogli podziwiać licznie przybyłych motocyklistów z całego kraju oraz uczestniczyć w imprezie plenerowej promującej spożywanie mięsa drobiowego.

Po Mszy Świętej z Kościoła Parafialnego w Lucieniu, którą celebrował Duszpasterz Motocyklistów Diecezji Płockiej ksiądz Dariusz Skoczylas, motocykliści w szyku wyruszyli do Gostynina.

Parada motocyklistów objechała Rynek w Gostyninie w wjechała na teren Starej Betoniarni, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.

Wydarzenie na scenie prowadził Bogdan Wolny, który przedstawił organizatorów tj. Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu,  z prezesem Andrzejem Danielakiem i wiceprezesem Zbigniewem Hercem na czele oraz Honorowego Patrona imprezy Panią Agnieszkę Korajczyk-Szyperską- Burmistrz Miasta Gostynina, która z rąk prezesa i wiceprezesa otrzymała upominek za pomoc w zorganizowaniu imprezy.

Podczas wystąpień przedstawiciele  PZZHiPD opowiadali o walorach spożywczych i smakowych polskiego mięsa drobiowego, o systemach hodowli i zachęcali do darmowej konsumpcji przygotowanych potraw z drobiu.

Zachęcali również do korzystania z punktu informacyjnego na temat specyfiki produkcji drobiu w naszym kraju i Unii Europejskiej, gdzie merytoryczni konsultanci udzielali odpowiedzi.

W czasie całego wydarzenia oprócz darmowej degustacji było wiele różnych atrakcji  miedzy innymi konkursy dla dzieci tj. rysunkowy, wyścig kogutów, wiedzy o drobiu.

Odbył się też konkurs dla motocyklistów; głośny wydech, najstarszy motocyklista, najmłodszy motocyklista, najdalej mieszkający motocyklista oraz najciekawszy strój motocyklowy.

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody oraz okolicznościowe gadżety.

Dla dzieci prowadzone były animacje przez Miejskie Centrum Kultury.

Strażacy z OSP w Gostyninie zorganizowali pokaz pierwszej pomocy, a dzieciaki mogły obejrzeć dokładnie wóz strażacki.

Imprezę uświetniał też kilkakrotny występ Zespołu Mażoretek Libra Gostynin, który działa nieprzerwanie od 2015 roku.

 Występowała grupa Kids Libra i grupa Juniorek, a w kolejnych odsłonach wystąpiły Kadetki i Seniorki. Dziewczęta popisywały się pięknym, grupowym tańcem oraz niesłychaną zręcznością oraz występami wokalnymi.

Na  scenie wystąpił również Marek Szkopka, jeden z najbardziej utytułowanych motocyklistów w naszym kraju, czołowy polski zawodnik wyścigów motocyklowych, zwycięzca Pucharu Europy Alpe Adria i kilkukrotny mistrz Polski w klasach Superbike i Supersport.

Pan Marek wygłosił prelekcję na temat bezpieczeństwa i zachęcał do jazdy od najmłodszych lat.

W wyznaczony miejscu najmłodsi mogli spróbować swoich sił jazdy na motocyklu pod czujnym okiem mistrza.

Hostessy Natalia i Agata zachęcały do udziałów w zabawach i konkursach oraz rozdawały gadżety  tj. kubki, koszulki, czapeczki.

Kurczaki – żywe maskotki- były wykorzystywane przez obecnych na festynie do pozowania do zdjęć co cieszyło szczególnie dzieciaki.

Największą jednak atrakcją całego wydarzenia były popisy kaskaderskie w wykonaniu FREESTYLE  MOTOCROSS(FMX).

Zespół występował w trzyosobowym składzie tj. Marcin Łukaszczyk, Mikołaj Tempka i Rafał Biały.

Popisy młodych motocyklistów-kaskaderów zapierały oddechy oglądających i długo pozostaną w ich pamięci.

Imprezę zamknął znakomity występ zespołu muzycznego OMEN BAND, gdzie oprócz doskonałej muzyki i wokalu można był podziwiać piękną choreografię  w wykonaniu tancerki współpracującej z zespołem.

Słoneczny, wrześniowy dzień pozwolił mieszkańcom Gostynina oraz przybyłym wielbicielom jednośladów z całego kraju spędzić miło czas i skosztować smacznych potraw z mięsa drobiowego czy to w postaci grilla czy zupy.

Impreza wpisuje się doskonale w zadania Funduszu Promocji, gdyż utrwala pozytywny wizerunek spożywania mięsa drobiowego zarówno dla dorosłych jak i obecnych na tego typu wydarzeniach dzieci czy młodzieży.

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI#