Uprzejmie informujemy, że Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu w dniu 29 czerwca 2024 roku, w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach, będzie realizował zadanie pt. "Promocję mięsa drobiowego podczas Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP".
Promocja mięsa drobiowego podczas Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o ,, Nagrodę Małżonki Prezydenta RP”
Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu już po raz drugi wziął udział w imprezie organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP- Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich- promując spożywanie mięsa drobiowego.
W styczniu br. rozpoczął się nabór do czwartej edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.
Konkurs zainicjowany przez Małżonkę Prezydenta RP – Agatę Kornhauser – Dudę został objęty Jej Honorowym Patronatem. Adresatami Konkursu, podobnie jak w poprzednich latach, były Koła Gospodyń Wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń.
Konkurs składał się z dwóch etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego.
29 czerwca br. Sala Widowiskowa Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach po raz kolejny gościła finalistów Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji były „Polskie tradycje Wielkanocne”. Do walki o zwycięstwo stanęło 15 Kół Gospodyń Wiejskich z całej Polski – zwycięzców etapu wojewódzkiego.
Z uczestnikami Konkursu spotkali się: Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda oraz Minister Piotr Ćwik.
-Nadrzędnym celem Konkursu jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności Kół Gospodyń Wiejskich w obszarach: społecznym, kulturalnym oraz edukacyjnym. Poprzez konkurs chciałam pokazać, jak wszechstronna jest działalność Kół Gospodyń Wiejskich w naszym kraju – powiedziała Małżonka Prezydenta podczas finału Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich w Otrębusach.
Pierwsza Dama odwiedziła, przygotowane przez uczestników Konkursu wielkanocne stoły, suto zastawione regionalnymi potrawami oraz własnoręcznie wykonanymi ozdobami.
Podczas spotkań rozmawiano m.in. o działalności Kół, która skupia się głównie na aktywizacji lokalnej społeczności oraz podtrzymywaniu regionalnych tradycji.
Lokalne społeczności wykazują się dążeniem do przekazywania wiedzy na temat regionalnych tradycji i historii, kolejnym pokoleniom. Są chętne do dbania o to, co lokalne i swojskie.
Konkurs ten pokazuje jednocześnie, jak głęboką zmianę w ciągu ostatnich lat przeszła polska wieś, a przede wszystkim jej społeczność, która dąży do ciągłego rozwoju.
Widać to zwłaszcza w kwestii aktywności mieszkańców, których priorytety uległy zmianie – podkreśliła Małżonka Prezydenta.
Agata Kornhauser–Duda zaznaczyła, że lokalne społeczności, których przedstawicielami są m.in. członkowie KGW, na co dzień podkreślają swoje dążenia do rozwoju, przy jednoczesnej dbałości o lokalność i tradycję.
Mniejsze miejscowości przeszły ogromną zmianę. Zmieniła się infrastruktura drogowa, infrastruktura społeczna. Powstają szkoły, żłobki i przedszkola, co świadczy o zmieniającym się przekroju społeczeństwa – dodała.
Podczas finału Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP w Otrębusach wręczono cztery wyróżnienia oraz wyłoniono trzech laureatów
– Województwo opolskie: Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Chróścinie
– Województwo podkarpackie: Koło Gospodyń Wiejskich Szwedowianki w Szwedach
– Województwo pomorskie: Koło Gospodyń Wiejskich w Stężycy
Kolejność miejsc na podium laureaci poznają jednak dopiero podczas Dożynek Prezydenckich. Wówczas to, w obecności Pary Prezydenckiej, zostaną wręczone główne nagrody.
Wydarzenie uświetnił występ Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego dostarczając uczestnikom Konkursu niezapomnianych wrażeń.
Podczas imprezy Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu prowadził działania promocyjne.
Zapewniliśmy warsztaty kulinarne z udziałem dwóch profesjonalnych kucharzy w tym Krzysztofa Szulborskiego – Prezesa Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.
Dla wszystkich uczestników wydarzenia, a w szczególności dla KGW w ramach tych warsztatów wydano 400 drobiowych porcji degustacyjnych, dodatkowo wydaliśmy kilka tysięcy porcji mięsa drobiowego z grilla.
Nasza organizacja zapewniła również nagrody dla 15-stu Kół KGW, które w naszym imieniu wręczali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP.
Uczestnikom wydarzenia rozdano również okolicznościowe gadżety przygotowane przez PZZHiPD, a były to kubki, rękawice kuchenne, deski do krojenia.
Rozdaliśmy także ulotki z przepisami przygotowywanych podczas warsztatów potraw.
Nasze stoisko degustacyjne cieszyło się dużym powodzeniem, a chętnych do konsumpcji ustawiały się kolejki.
Mięso drobiowe jest często wykorzystywane do przyrządzania potraw przez kobiety z KGW oraz przez członków Zespołu ,,Mazowsze’’, gdyż jest mięsem dietetycznym i łatwym w obróbce. Dowiedzieliśmy się o tym podczas rozmów.
Uczestnictwo w tego typu wydarzeniach wzmacnia pozytywny wizerunek Polskiego Drobiarstwa.
Opracowała Anna Zubków
FUNDUSZE PROMOCJI #