Facebook
Baner

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zaprasza na promocję mięsa drobiowego w dniu 29 września br. na godz. 11:00 do Szreniawy na teren Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Zapewniamy: 

darmową konsumpcję potraw z mięsa drobiowego, konkursy i zabawy dla dzieci oraz dorosłych, gadżety okolicznościowe oraz występy artystyczne.

 

Opis wydarzenia:

W dniu29 września br. na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie już po raz trzeci Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu prowadził kampanię promującą spożywanie mięsa drobiowego.

Promocja odbyła się jako impreza towarzysząca podczas Jubileuszowych Obchodów  60-lecia istnienia Muzeum.

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie  nawiązuje do tradycji założonego w 1875 r. w Warszawie Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.

Ekspozycja mieści się w zabytkowym dworze z 1852 r. oraz w 13 pawilonach i kilkuhektarowym parku muzealnym.

 Zgromadzone tu eksponaty dokumentują historię rolnictwa i przemysłu przetwórczego oraz kulturę społeczną wsi.

Ekspozycja stała obejmuje kilkanaście działów obrazujących zmiany, jakie zaszły w rolnictwie. Bogata jest kolekcja związana z uprawą roli oraz z chowem i hodowlą zwierząt, poczynając od kopii radła ramowego.

Drogę, jaką przebyło rzemiosło, pozwala ocenić bogata ekspozycja unikatowych narzędzi rzemieślniczych: garncarskich, ciesielskich, rymarskich, kowalskich, bednarskich, tkackich, garbarskich.

W dziale przetwórstwa i przemysłu rolno-spożywczego zaprezentowano m.in. przetwórstwo zbożowe, piekarnictwo, mleczarstwo, gorzelnictwo i olejarstwo.

Na wyróżnienie zasługuje też unikatowa w skali kraju kolekcja kilkudziesięciu modeli wiatraków.

Wśród zabytków techniki rolnej warto zwrócić uwagę na maszyny parowe, kolekcję lokomobil, a także ciągniki z przełomu XIX i XX wieku.

 Muzeum w Szreniawie corocznie organizuje kilka imprez plenerowych, które odwiedza kilka tysięcy Wielkopolan i turystów, a sprzyja temu bliskość Poznania tj. około 16 km oraz dobre skomunikowanie.

Misją Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie jest przedstawianie historii rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy, z uwzględnieniem  europejskiego kontekstu kulturowego i cywilizacyjnego. Ma to pozwalać publiczności muzealnej zrozumieć, skąd i w jaki sposób powstaje żywność i inne dobra pochodzące z surowców rolniczych i naturalnych.

Przedstawiając przeszłość, Muzeum ma pobudzać do refleksji na temat teraźniejszości i przyszłości, ma być instytucją nowoczesną, otwartą na wyzwania przyszłości oraz oczekiwania i potrzeby współczesnego społeczeństwa.

Ponadto Muzeum ma bardzo szeroką ofertę edukacyjna dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 W programach są lekcje edukacyjne związane hodowlą zwierząt między innymi drobiu, prawidłowego odżywiania i inne.

Na terenie Muzeum znajduje się woliera z różnymi gatunkami drobiu oraz wystawa stała w obiektach Muzeum.

 Wybór miejsca wpisuje się w główny cel zadania Funduszu Promocji, a  ponadto miejsce jest bardzo popularne nie tylko w regionie.

Województwo Wielkopolskie jest jednym z największych producentów drobiu w naszym kraju.

 Hoduje się tam kurczęta brojlery, indyki, kury nioski oraz kaczki.  

Tytuł imprezy ,, Wielkopolski drób smakuje’’ bezpośrednio nawiązuje do drobiu pochodzącego z tego obszaru.  

Głównym celem zadania jest kreowanie pozytywnej opinii o produktach z mięsa drobiowego ze szczególnym uwzględnieniem ich odżywczych, zdrowotnych i dietetycznych wartości oraz podnoszenie świadomości konsumentów z zakresu zdrowego odżywiania.

Bezpośredni kontakt producentów żywności z konsumentami, podnosi jej wiarygodność, a produkt przestaje być anonimowy.

O godzinie 11: 00 na scenie wystąpili przedstawiciel  władz Muzeum oraz regionu i powitali przybyłych przedstawiając program wydarzenia.

Prezes PZZHiPD Andrzej Danielak podczas swojego wystąpienia, zachęcał uczestników do kosztowania przygotowanych darmowych porcji degustacyjnych, dzieci do brania udziału w konkursach z nagrodami oraz opowiadał o specyfice produkcji drobiu w Polsce.

 Prezes podkreślił, że jesteśmy największym producentem drobiu w Unii Europejskiej i szczycimy się  wysoką jakością wyprodukowanego przez nas mięsa drobiowego, które eksportujemy do wielu krajów zarówno w Unii Europejskiej jak i na świecie.

 Opowiedział też jak rygorystyczne kontrole przechodzi cały cykl produkcyjny, a dotyczy to głównie bezpieczeństwa żywności oraz dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska.

Pan Danielak zachęcał do kupowania produktów spożywczych oznaczonych numerem 590, który gwarantuje, że zostały wyprodukowane w naszym kraju.

Piękna pogoda i ciekawe miejsce sprawiło, że ma uroczystość przybyło kilka tysięcy osób.

Do punktów, gdzie wydawano porcje degustacyjne ustawiały się spore kolejki.

Również w konkursach z nagrodami brały udział całe grupy dzieciaków oraz dorośli.

Promocyjne gadżety tj. koszulki, parasole, czapeczki i kubki rozchodziły się błyskawicznie.

Żywe maskotki – kurczaki pozowały do zdjęć nie tylko z dziećmi ale również z osobami dorosłymi.

Całość dopełniały występy artystyczne Zespołów ,, Dixie Team’’ i ,,UKŁAD’’.

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWAE Z FUNDUSZU PROMOCJI#